KADİR GECESİ VE FAZİLETİ

E-mail Print PDF

KADİR GECESİ VE FAZİLETİ

بِسْــمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ

 اِنَّا اَنْزَلْنَاهُ فى لَيْلَةِ الْقَدْرِ , وَمَا اَدْريكَ مَالَيْلَةُ الْقَدْرِ , لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ , تَنَزَّلُ الْمَلئِكَةُ وَالرُّوحُ فيهَا بِاِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ اَمْرٍ , سَلَامٌ  هِىَ حَتّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ .                                                                 “Elhak biz indirdik onu kadir gecesî 1 Ne bilirdi ki sana? ne kadir gecesi? 2 Bin aydan hayırdır o kadir gecesi 3 İner peyderpey melâike ve ruh onda, izniyle rablarının her bir emirden 4 Bir selâmdıro tâ tan atana kadar”

    شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذى اُنْزِلَ فيهِ الْقُرْانُ هُدًى لِلنَّا وَبَيِّنَات مِنَ الْهُدى وَالْفُرْقَانِ  

(O sayılı günler) Ramazan aydır ki Kur'ân onda (ki Kadir gecesinde levh-i mahfuz'dan dünya semasına) indirilmiştir. (O Kur'ân ki) insanlara mahz-ı hidayet [yani hidayetin ta kendisi] dir, doğru yolun ve hak ile batılı ayırt eden hükümlerin nice açık delilleridir.

 

Diğer kavimlerin ömrünün uzun olmasından dolayı kadir gecesi verilmiştir:

 

عن مالك: أنَّهُ بَلَغَهُ أنّ رسول اللّه  أُرِىَ أعْمَارَ أُمَّتِهِ، فََكَأنَّهُ تَقَاصَرَ أعْمَارَهُمْ أنْ َ يَبْلُغُوا مِنَ الْعَمَلِ مِثْلَ مَا بَلَغَ غَيْرُهُمْ في طُولِ الْعُمُرِ فَأعْطَاهُ اللّهُ تَعالى لَيْلَةَ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ ألْفِ شَهْر                                             İmam Mâlik'in Muvatta'da kaydına göre şu rivâyet kendine ulaşmıştır:"Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e ümmetinin ömrü gösterilmiş. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), önceki ümmetlerin ömrüne nisbetle kısa olduğu için, amelde onların uzun ömürde işlediklerine yetişemezler diye bu ömrü kısa bulmuş. Bunun üzerine Cenab-ı Hakk bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi'ni vermiştir."[Muvatta, İ'tikaf 15, (1, 321).]

Peygamberimiz ramazanın son on günü itikafa girerdi:

Hadiste itikafa girmekle Kadir gecesi aramak arasına bir irtibat görülmektedir.

وعن ابن عمر رَضِىَ اللّهُ عَنْهُما قال: سُئِلَ رسولُ اللّه عَنْ لَيْلَةِ الْقَدْرِ، فقَالَ: هِىَ في كُلِّ رَمَضَان                َ

İbnu Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor:"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a Kadir gecesi (Ramazan'ın neresinde?) diye sorulmuştu."- O, Ramazan'ın tamamında!" diye cevap verdi." [Ebu Dâvud, Salât,  324, (1387).]

عن عائشة رَضِىَ اللّهُ عَنْها قالت: قال رسولُ اللّه  تَحَرَّوْا لَيْلَةَ الْقَدْرِ في الْعَشْرِ الاوَاخِرِ مِنْ رَمَضَانَ .            

Buhârî'nin Hz. Aişe'den kaydettiği bir rivayette, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle demiştir: "Kadir gecesini, Ramazan'ın son onunda arayın". [Buhârî, Leyletü'l-Kadr 3; Tirmizî, Savm 72, (792).

يَقُولُ في لَيْلَةِ الْقَدْرِ: إنَّهَا أوَّلُ السَّبْعِ مِنَ الْعَشْرِ الاواخِرِ: يَعْنِى ليْلَةَ ثََلاثٍ وَعِشْرِينَ                              

Abdurrahman İbnu Ubeyd es-Sunâbihî Hz. Bilâl-i Habeşî (radıyallahu anh)'den nakledilen şu hadisi rivayet eder: Hz. Bilâl, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın Kadir gecesi hakkında şöyle söylediğini işitmiştir: "O, son ondan yedinin ilkidir: Yani yirmi üçüncü gece." (Buhârî'de bulunamamıştır).

وعن زرّ بن حُبَيْشٍ قال: قُلْتُ ‘بىِّ بْن كَعْبٍ إنَّ ابنَ مَسْعُودٍ يَقُول: مَنْ قَامَ سَنَتهُ أصَابَ لَيْلَةَ الْقَدْرِ. قَالَ: وَالَّذِى َ إلَهَ إلاَّ هُوَ إنَّها لَفِى رَمضَانَ، وَإنَّهَا اَللَّيْلَةُ الَّتِى أمَرَنَا رسولُ اللّه  بِقِيَامِهَا، هِىَ لَيْلَةُ سَبْعٍ وَعِشْرِينَ. وَأمَارتُهَا أنْ تَطْلُعَ الشَّمْسُ في صَبِيحَتِهَا بَيْضَاءَ َ شُعَاعَ لَهَا                                                                    

Zirr İbnu Hubeyş anlatıyor:"Ubey İbnu Ka'b (radıyallahu anh)'a dedim ki, "İbnu Mes'ud (radıyallahu anh): "Bütün sene geceleri kalkan kimse Kadir gecesine tesadüf edebilir diyormuş (ne dersiniz?)." Bana şu cevabı verdi: "Kendisinden başka ilâh olmayan Zat-ı Zülcelâl'e  yemin olsun, Kadir gecesi Ramazan ayındadır. Ve o gece, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın bize kalkmamızı emrettiği gecedir, o da yirmi yedinci gecedir. Bunun emâresi, o gecenin sabahında güneşin beyaz ve ışınsız olarak doğmasıdır."[Müslim, Müsâfirîn 179. (762).]

Kur’an-ın toptan levhi mahfuza bu gecede inmesi veya bu gece inmeye başlaması:

Dünya ve âhirette rehberimiz olan yüce kitabımız Kur'ân-ı Kerîm'i, Hak teâla hazretleri Levh-i mahfuz'dan dünya semasında Kadir gecesi'nde indirmiştir. Bu ilk iniş, bir bütün olarak, topyekün inmedir. Ondan sonra Hz. Cibrîl (aleyhisselam) Allah'ın izin ve emri ile 23 yılda peyder pey, ihtiyaca göre Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a vahy yoluyla getirecektir. Bu âyetteki "inme"den Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a Hira mağarasında vâki olan ilk inme de anlaşılmıştır. Bu durumda ilk vahiy olan Alak suresinin baştaki beş âyeti Ramazan ayında o gece gelerek vahyin başlangıcını teşkil etmiştir.

Kıyamete kadar insanlara rehberlik edecek bir kitabın kutlanma günü farklı olmalıdır:

Kıyamete kadar gelecek olan yüz milyarlarca insana dünya ve âhirette rehberlik edecek olan bir kitabın yeryüzüne geliş günü ve bunun yıldönümleri elbette ki müstesna bir gün olmalı, bayramlar, ihtifaller ve merasimlerle kutlanmalıdır. O gün diğer günlerden daha kıymetli, daha şerefli olmalıdır. Gerçekten de öyledir, Kur'ân-ı Kerîm, muhtelif âyetleriyle Kâdir gecesine temas eder ve kıymetini, ehemmiyetini dile getirir:

 Duhan suresi Kadir gecesi'nin kudsiyetine kasemle başlar:

حم , وَالْكِتَابِ الْمُبينِ , اِنَّا اَنْزَلْنَاهُ فى لَيْلَةٍ مُبَارَكَةٍ اِنَّا كُنَّا مُنْذِرينَ , فيهَا يُفْرَقُ كُلُّ اَمْرٍ حَكيمٍ , اَمْرًا مِنْ عِنْدِنَا اِنَّا كُنَّا مُرْسِلينَ "Hâmîm, (Helal ile haram ve sair hükümleri) açıkça bildiren bu Kitab'a yemin olsun ki, biz O'nu mübarek bir gecede indirdik. Biz (O'nunla kâfirlerin uğrayacakları azâbı) haber vericileriz. Her hikmetli iş, nezdimizden çıkan bir emir ile, o gecede ayrılır..." (Duhan, 1-5)

مَنْ قَامَ لَيْلَةَ الْقَدْرِ إيمَاناً وَاحْتِسَاباً غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ

Bir rivâyette şöyle gelmiştir: "Kadir gecesini, kim sevabına inanıp onu kazanmak  ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir."[Buharî, Terâvih 1, Müslim, Müsâfirîn 174, (759); Ebû Dâvud, Salât 318, (1371); Tirmizî, Savm 83, (808) Nesâî, Siyam 39, (4, 154, 155); Muvatta, Salât fî Ramazan 2, (1, 119). Buhârî, Ramazan kıyamı ile, Kadir gecesi kıyamı üzerine ondan merfû rivâyet kaydeder.]

 

KADİR GECESİNİN İHYASI

Mübârek gecelerin ihyâsı ile ilgili hususi bir ibadet mevcut değildir. Namaz, tilâvet-i Kur'ân, dua gibi bütün ibâdet çeşitleri ile gece ihya edilebilir. Ancak bu gece dualara icabet edilen vakitlerden biri olması sebebiyle dua etmek mesnundur. Nitekim Peygamberimiz (aleyhissalâtu vesselâm) de o gecede,

 وعن عائشة رَضِيَ اللّهُ عَنْها قالت: قُلْتُ يَا رَسُولَ اللّهِ: إنْ وَافَقْتُ لَيْلَةَ الْقَدْرِ مَا أدْعُوا بِهِ؟ قَالَ: قُولِى اللَّهُمَّ إنَّكَ عَفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّى.                                                                               

Hz. Âişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor:"Ey Allah'ın Resûlü, dedim, şâyet Kadir gecesine tevâfuk edersem nasıl dua edeyim?" Şu duayı okumamı söyledi:"Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu'l-afve fa'fu annî. (Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet."[Tirmizî, Da'avât 89, (3508).]

diyerek dua edilmesini tavsiye etmiştir.

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in şöyle söylediği de rivayet edilmiştir: "Ramazan ayı çıkıncaya kadar akşam ve yatsı namazlarını cemaat ile kılarsa Kadir gecesinden fazla bir hisse alır."

Bir  başka rivayette de: "Kadir gecesinde, yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan hissesini almış olur"  buyurmuştur.

Bir Hadis-i Kudsî:    اَنَا عِنْدَ ظَنِّ عَبْدِى بِى   "Kulum Beni nasıl bilirse ona öyle muamele  ederim." buyurmaktadır.

1-O gece, şafak atıncaya kadar emniyetli ve selâmetli bir gecedir.

2-Yeryüzüyle en yüce makam olan yüceler âlemi arasında mutlak bağlantının kurulduğu gecedir.

3-Kur'an'ın Hz. Peygamber (s.a)'in kalbine inmeye başladığı gecedir.

4-Yeryüzünün büyüklük, anlam ve etki bakımından tüm insanlık hayatı boyunca benzerine tanık olmadığı o muazzam olayın gerçekleştiği gecedir.

 

Allah subhanehu ve Teala bizleri Kadir gecesinin Kadrini bilenlerden eylesin. Kadir gecesini Alem-i islam’a mubarek kilsin.

 

203 Fountain Avenue · Burlington, NJ 08016 · Phone/Fax: 609-386-5535
A Non-Profit Organization · Tax ID 22-2976622 www.njturkish.org | www.selimiyecamii.org | Webadmin= zkahya@gmail.com

Here: Dini Bilgiler KADİR GECESİ VE FAZİLETİ