Ramazan Bayrami

E-mail Print PDF

Degerli Dostlarım,

Bayram, Ramazan'ın bir meyvesidir. Bu yönüyle Ramazan içinden, ramazan ikliminden geçen insana bir neş'e vesilesidir. Bir Allah lütfudur.

Bayram namazı:Bayram namazı, bayram neşesini başlatan bir kutlu sofra gibidir. Son orucu açan mü'min, bayram namazının heyecanını yaşamaya başlar. Her aile, bayram namazının heyecanı ile kıpır kıpırdır. Hele çocuklar... Onlar da, anne-babalarına namaza kaldırmaları için sıkı sıkı tenbih ederler. Onları bu kutlu zevkten mahrum etmemeliyiz. Bayramlıklarını giydirip, namaza hazırlamalıyız. Ramazan bayramında, namaza gitmeden önce bir kaç lokma bir şeyler yenmesi iyi görülmüştur. Namaza en temiz elbiselerimizi giyip gitmemiz de önemli bir kural olarak hatırlatılmıştir. Bayram namazına gidiş geliş yollarının da ayrı ayrı olması tenbih edilmiş, böylece daha fazla insanla karşılaşma ve onlarla bayramlaşma imkanının olacağı düşünülmüştur. Namazdan sonra, camideki cemaatle bayramlaşmalıyız. Bunu "musafaha" yani el sıkışarak yapabiliriz. İki mü'min, birbirlerini Allah için severek el sıkışırlarsa, elleri birbirinden ayrılıncaya kadar geçmiş bütün günahlarının affedileceği müjdelenmiş. Öyleyse, camideki musafahaya önemle dikkat etmeliyiz.

Ziyaretler: Bayramın en önemli görevlerinden birisi, ziyaretlerdir. Bayram vesilesiyle mümkün olduğunca geniş bir ziyaret programı uygulamaya gayret etmeliyiz. Ziyarette kural, öncelikle küçüğün büyüğü ziyaret etmesidir. Bu, akraba ziyaretlerinde de böyledir, eş-dost ziyaretlerinde de ilim ve takva bakımından bizden önde olanları ziyaret edip, dualarını almak da görevlerimiz içinde; Ayrıca akrabalarımız ve komşularımız içinde hastalar, yaşlılar varsa, onları da mutlaka ziyaret etmeli, gönüllerini almalı, hastalara şifa dilemelidir.

Küskünlerin barışması:Bayram, insanlarımız arasındaki kardeşliği pekiştiren, soğuklukları gideren, kırgınlıkları tamir eden bir vesiledir. 3 günden fazla insanımızın birbirine küskün olması kesinlikle doğru bulunmamış . Bayrama kadar kırgınlıklarımız sürmüş gelmişse, bayramı vesile edip, gönlümüze yük olan bu dargınlıktan mutlaka kurtulmamız gerekir, bu noktada nefsini ilk yenenin siz olmanız, sizin için bir kazançtır. Davranışınızın nasıl değerlendirileceğini düşünmeyiniz. Barış için ilk adımı tereddütsüz atınız. Böylece cemaatte açılmış bir yarayı tamir etmiş olacaksınız.

Bayram yapamayanlar için:Bayramda bayram yapamayanlar olduğunu düşünmek de bayramın vecibelerindendir. Esaret yüzünden bayram yapamayanlar var. Hastalık, fakirlik yüzünden bayramın neşesine ulaşamayanlar var. Bunları da, bir bayram muhasebesi tarzında içimizden geçirmek ve en azından dua ile, onlara bayram dilekleri, niyazları iletmek boynumuzun borcu. Duadan önce işe, daha pek çok şey yapılabilir.
Bayramnamazına giderken Allahu ekber diye tekbir getirilir.Ebü Hureyre radıyallahu anh'den nakledildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem,"bayramlarınızı tekbir getirmek suretiyle şenlendirin, süsleyin!" buyurmuştur.5

Ayrıca Hz. Peygamber, Ramazan bayramında namaza çıkmazdan önce mutlaka tek olarak (üç-beş gibi) bir kaç hurma yerdi.6

Bayramda yeni-temiz elbise giyilir.Abdullah İbni Abbas (r.a ), " Resülullah (s a ) bayram günleri kırmızı bir kaftan giyerdi" demektedir .8bayramlık elbiseler bayram günü sabah namazına giderken giyilir Ibni Ebî Şeybe'nin Musannef'inde (11,163], sahabilerin bayram günü sabah namazıni bayramlık elbiseleri île kıldıkları anlatılmaktadır.

Bayram toplumla kaynaşma vesilesidir: Bundan kaçınmak, hele hele bayramı bir takım nefsî isteklerin gerçekleştirilmesi için fırsat olarak kullanmak, deniz sahillerinde, turistik gezilerde geçirmek, toplumdan kopmak bu dinî gereğe riayet etmemek demektir. bayram, toplumdan kopma, yalnız kalma anlamında tatil değildir. Din kardeşleriyle birlikte sevinme, onlarla bütünleşme fırsatıdır.

İçinde masiyet bulunmayan, günaha vesile olmayan oyunlar ve seviyeli eğlenceler île sevincini izhar etme günüdür.Def çalarak oynayan iki kızcağızı gören Hz Ebu Bekir," Resülullah'ın evinde şeytan düdüğü, hem de bayram gününde?" diye müdahalede bulunmak isteyince Sevgili Peygamberimiz, -" Ey Ebü Bekr, her toplumun bir bayramı, sevinç günü vardır, bu da bizim bayramımızdır (dokunma) !" buyurmuş, meşru eğlencenin müslümanların da hakki olduğunu duyurmuştur.10 Hz Peygamber, bayram sevincini ashabıyla paylaşmaktan, onları sevindirmekten hoşlanırdı

Bayramlar şefkat, merhamet, vefâ hislerini bileyler ve coşturur. Dolayısıyla en güzel bayramın yaşanması, dost ve akrabâ râbıtalarını güçlendirerek gönlümüzün, yoksul, garîb, kimsesiz, yetîm, dul, yorgun ve bîtâb gönüllere uzanması ile olacaktır. "Mağfiret îcâb ettiren sebeplerin en mühimi, müslüman kardeşine sevinç vermektir."Peyhamberimiz ümmetine hakîkî bayramın yolunu göstermistir.

 

Ramazan Bayraminizi Tebrik eder, Bayramin size, ailenize ve tum insanlik alemine hayirlar getirmesini Cenab-i Allah tan niyaz ederim.

203 Fountain Avenue · Burlington, NJ 08016 · Phone/Fax: 609-386-5535
A Non-Profit Organization · Tax ID 22-2976622 www.njturkish.org | www.selimiyecamii.org | Webadmin= zkahya@gmail.com

Here: Dini Bilgiler Ramazan Bayrami ve Onemi